Ne, opravdu jsme se nezbláznili, jak by se podle titulku mohlo na první pohled zdát. Když děláte vepřové ve vlastní šťávě, jde hlavně o čistotu a dodržení teploty. Té správné a po dostatečně dlouhou dobu. Když ale děláte tu samou věc už po padesáté po sobě, napadají Vás v hlavě myšlenky jak si práci co nejdříve usnadnit. A ty se honí v hlavě fakt rychle…
Chceme si to s vepřovým trochu usnadnit, jde to?
Úplně na začátku jsme každé vepřové zavařovali klasicky, po staru (Viz recept na vepřové ve vlastní šťávě). Prostě jsme naplnili sklenice směsí vepřového masa a klasicky v horké lázni sterilizovali. Narazíte při tom samozřejmě na problém že hrnec ve kterém maso zavařujete je pravidelně o jednu dvě sklenice menší než byste potřebovali na počet sklenic, který stojí na štočku. Jestli fungují Murphyho zákony, tak fungují i tady. A můžete sklenice rovnat do hrnce jak chcete pečlivě, je to jedno. Vždycky prostě jedna, dvě někdy tři zbydou ..
Další verzí jak na to jít efektivněji – to znamená strávit s tím méně času bylo klasické zavařování v troubě. Používáme dost často hranaté sklenice s patentním uzávěrem (vypadají krásně, jejich víčka těsní skvěle a jdou opakovaně použít). Když je dáte na plech, vyrovnáte pěkně do řady a plech dolijete vodu , vejde se jich do trouby fakt hodně. Většinou pak zvládnete na jednu várku tolik, o čem se Vám může při klasickém zavařování v hrnci jenom zdát.
Možností ale zdaleka nekončí. Na tu poslední mi navedla vlastně moje známá, která pracuje ve školní kuchyni a tyhle věci dělají v konvektomatu. Prostě v chytrém zařízení které dokáže udržet konstantní a dostatečně vysokou teplotu po danou dobu. Výhoda? Rychlost, málo práce, žádný bordel kolem, takové už skoro poloprůmyslové řešení. Je teda fakt že konvektomat v běžné domácnosti asi hned tak nenajdete. Ale zařízení, které ho při zavařování dokáže docela slušně nahradit už jo. Aspoň u nás doma.
Když se dají v elektrické udírně udělat relativně bez práce domácí vepřové škvarky, je předem jasné, že s dosažením teploty pro zavařování vepřového masa ve vlastní šťávě nebude problém. To samé s nastavením času, digitální řízení téhle udírny má v sobě zabudovanou minutku a dokáže výkon udírny bezpečně načasovat podle zadání na displeji. A udírna je uvnitř sakra, sakra velká. Tak velký zavařovací hrnec doma fakt nemáme. Navíc izolovaný plášť udírny umožní dosáhnout požadované teploty na zavařování venku, takže bez bordelu v kuchyni. A jestli nepospícháte, pustíte udírnu prostě přes noc, a ráno jen zkontrolujete.
Možná Vám pořád vrtá v hlavě, jak budou vypadat sklenice když je vyndáte po pár hodinách z udírny. Jak budou špinavé, jak je budeme čistit. Chyba lávky, tahle udírna má totiž ovládání udělané tak šikovně, že je možné pustit pouze vytápění udírny a zároveň nemít zapnutý generátor kouře. Úplně jednoduše to jde, jak vidíte na fotce displeje téhle udírny. No, a v tu chvíli se z Vaší venkovní elektrické digitální udírny vlastně stane venkovní elektrické trouba. No, a dál už je to myslím jasné ….
Na vepřové ve vlastní šťávě rozhodně nepoužíváme nějaké špatné maso. Na fotce krásná vepřová krkovička, radost pohledět ..
Do vepřového přidáváme pak i ořez z vepřových kolen. Vybíráme spíš libovější kusy, samozřejmě bez kůže. Děláte to pro sebe, takže proč tam cpát nějaký separát …
Maso nesmí být moc libové. Právě proto ta vepřová krkovice. Je dostatečně tučná na to aby bylo maso opravdu šťavnaté. Z kotlet tohle fakt dělat nejde …
Připravené sklenice na zavařování masa. My volíme spíše menší, aby když se jednou sklenice s vepřovým otevře, aby se rovnou hned i spotřebovala
Sklenice plníme na jemno nakrájeným vepřovým ochuceným a osolenýám masem kus pod okraj
Následně pak zaléváme připraveným horkým vepřovým výpekem/vývarem – nevím přesně jak se to kuchařsky jmenuje 🙁 , hodně tučným
A hotovo – pohled do vychladlé elektrické udírny , která na pohodu bežela přes noc.