Svatomartinská husa recept

Velká část známých zastává názor, že jak zvíře na talíři nemá přesně čtyři nohy, nejedná se o maso. Je ale potřeba říci, že na webu o zabijačkách a vepřovém se téhle jednoduché poučky jak poznat pořádné maso držíme zuby nehty. Slova jako dietní, bez cholesterolu nebo nízkokalorický se na tomhle webu o prasátkách fakt špatně hledají.Výraz rostlinný olej považujeme za poloviční nadávku. Ale jsou okamžiky, kdy uděláme výjimku. A jeden z nich se docela rychle blíží – na svatého Martina je škoda nezkusit pro jednou nevepřový recept – a tím je svatomartinská husa.

Díky za to, Martine

Svátek svatého Martina, ke kterému pečená husa jednoznačně patří, se docela rychle blíží. A tak jsme si řekli, že bychom mohli zkusit takovou lehkou generální zkoušku. Počasí venku ale spíš než první sníh (který by měl Svatý Martin na 11. listopadu dovézt svým bílým koněm) připomínalo léto. Krásné, a docela teplé babí léto.  Takže trávit jeden z volných dnů víkendu doma nám přišla trochu škoda, a tak jsme sáhli po našem oblíbeném zahradním nářadí – grilu. Vyzkoušený ho máme, běžně na něm škvaříme sádlo, a výborný je na něm i grilovaný vepřový bůček.  Tak proč nezkusit recept na svatomartinskou husu v takové předpremiéře. Jelikož nejsme vinaři ale spíš pivaři, tak nás absence svatomartinského vína otevíraného právě až 11.listopadu nějak netrápí.

Kde sehnat husu?

Při shánění svatomartinské husy máte na výběr ze dvou možností – buď koupíte husu hluboce mraženou, nebo chlazenou.  Ta zmražená husa bude z největší pravděpodobností pocházet v lepším případě z Maďarska, v tom podle mne v tom horším případu z Polska. Žádná podpora českého zemědělství se tady nekoná, logika supermarketů je v tomhle neúprosná. Na druhou stranu – je tady veliká šance, že pokud si vzpomenete na svatomartinskou husu 10.listopadu, budete jí ještě moci někde vůbec koupit. Tady si buďte jisti, že chlazenou už téměř jistě nekoupíte. Ona husa není u nás moc oblíbená drůbež, a na rozdíl od kuřete nebo krůty se v regálech fakt moc nevyskytuje.

Pokud sháníte husu chlazenou s dostatečným předstihem, máte docela velkou šanci si ji objednat u řezníka, v případě že máte poblíž nějakou farmu kde chovají husy, máte vyhráno.
Asi bych nepropadal všeobecné „biomanii“, přeci jen budete kupovat maso o hmotnosti 4-5 kilo. A jestli za vypečenou svatomartinskou husu zaplatíte  150,- Kč za kilo váhy, nebo 400,- za tak zvanou biokvalitu , bude v konečném součtu docela slušný cenový rozdíl.

Konec konců – nebojte se vybrat si husu co možná největší. Něco ve váze zvířete zaplatíte za husí droby – ty jdou ale zpracovat do domácí paštiky, a nebo z nich můžete spáchat luxusní drůbeží vývar. Na samotné huse nebude její hmotnost na škodu – bude totiž znamenat to, že je husa pořádně, ale opravdu pořádně tučná. A není větší lahůdky než vyškvařené husí sádlo. Tady i zarytí příznivci voňavého vepřového sádla váhají, zda tahle voňavá (a samozřejmě ukrutně nezdravá a ukrutně dobrá) záležitost není lepší než vepřová klasika.

Svatomartinská husa – recept je krátký

Máme rádi recepty, které nejsou složité a soupis jejich surovin připomíná svou délkou spíše poštovní adresu než telefonní seznam. A právě tak to má i svatomartinská husa – recept je ultra krátký. Někdo radí přidávat jablka, někde se huse podlévá mlékem. Ale to hlavní, co na tenhle recept budete doopravdy potřebovat doma určitě najdete – a bude to sůl, kmín a samozřejmě husa. A to je všechno. Takže fakt docela krátká a snadno zapamatovatelná záležitost.

Ultra krátký je i samotný postup, jak takovou husu udělat – podle velikosti se peče ve vlastní šťávě ( proto hledáte husu pěkně tlustou a tučnou) při teplotě kolem 120 stupňů tak 3-4 hodiny. Tedy docela pomalu. Na konci se na teplotě trochu přidá, aby se vytvořila krásná křupavá kůrčička, někdo tady radí pomazat medovou marinádou – husa pak chytí krásnou zlatavou barvu. Ale jde to i bez toho.  My jsme museli postup trochu modifikovat, přeci jen gril není trouba, ale udržet gril na teplotě kolem 120 stupňů nedělá fakt žádný veliký problém, což máme vyzkoušeno třeba na bůčku.  A vytvoření krásně zlatavé kůrčičky nebude v kouři grilu vůbec žádný problém.

Svatomartinská husa - recept - nasolení a posypání  kmínem

Samotnou husu dáme samozřejmě na pekáč, prosolíme zevnitř i z venku, a silně posypeme kmínem. Pak necháme husu chviljku stát, aby se sůl zatáhla do masa.

Svatomartinská husa - recept - zabalení do alobalu

Samotnou husu musíme jsme zabalili do alobalu. Mezitím rzotpíme v klidu gril. Časově to vyjde akorát …

Svatomartinská husa - recept - po hodině pečení

Po hodině a půl pečení vypadá svatomartinská husa asi takhle – začíná krásně pomalu růžovět. Pořád ale pečeme pod alobalem

Svatomartinská husa - recept - po třech hodinách

Po další hodině a půl už vapadá barava husičky o poznání vypečeněji

Svatomartinská husa - recept - voní už krásně

Husu samozřejmě není potřeba nějak „dobarvovat“ medem nebo parikou – na grilu díky kouři na grilu dobere krásnou barvu kůrčičky sama

Husu samozřejmě není potřeba nějak „dobarvovat“ medem nebo parikou – na grilu díky kouři na grilu dobere krásnou barvu kůrčičky sama

Více zde: https://www.zabijacky.cz/news/svatomartinska-husa-recept/

Napsat komentář