Posledních pár let je na úrodu hub docela extrémní. V loňském roce bylo sucho a houby v lese nerostly. Letos to také nevypadalo moc nadějně, ale konec září a začátek října to dohnal a předehnal. Houby rostou úplně všude. Už dlouho jsem se nesetkal s tím, že by nebylo nutné houby hledat. Teď už jen stačí jen svírat. A jsou místa, kde si vybíráte jakou vzít a jakou nechat, protože za chvilku byste měli beznadějně plný košík.
Vepřové a houby k sobě patří
Houby k vepřovému masu patří, jen je trochu problém je mít právě v okamžiku když je potřebujete. Čerstvé houby většinou během času zabijaček k dispozici nejsou, a sušené houby – to myslím prostě není ono. Ale vepřové na houbách jde dělat velmi dobře z nakládaných hub. Někdo jim říká zavařované houby, houby v nálevu – ale jedná se prakticky pořád o to samé.
Recept na nakládané houby
Houby se nakládají do sladkokyselého nálevu , dá se říct že hodně podobného nálevu na kyselé rybičky, základem je samozřejmě ocet. Na kilo hub budete potřebovat pro výrobu nálevu – láku tohle množství :
- 2 kostky cukru
- 2 deci octa
- 4 kuličky celého pepře
- sůl a asi půl litru vody
- mrkev a cibuli
Na zdobení do sklenic používáme pak jenom cibuli a mrkev. Pokud má chuť hub vyniknout, není vhodné používat nějaké ostrá koření – křen, česnek atd je tady docela na škodu . Pro nakládání vybíráme houby spíš tvrdší – ideálně hřibovité druhy, kozáky. Zapomeňte na měkké typy hub – třeba klouzek se fakt dobře naložit nedá, bude z něj kaše.
Samotné houby dobře očistíme, to je tak nějak normální záležitost i při běžné úpravě třeba sušení
Nakrájíme je na menší kousky – tedy pokud máte větší. V letošní houbařské sezoně si bylo dokonce možné vybírat a vím o lidech kteří vyrazili do lesa jen na ty malé, vhodné pro nakládání. My jsme takové štěstí neměli, ale ty malé jsme brali přednostně. Důvody jsou dva – jednak to ve sklenicích lépe vypadá a druhak jsou malé houby mladé a tvrdší než jejich o pár dnů straší kolegyně.
Nakrájené houby dobře propláchneme studenou vodou, tady máte poslední šanci jak je zbavit nečistot.
Houby krátce povaříme v lehce osolené vodě, stačí pět minut bohatě. Voda do které houby vložíte ale musí být vařící, houby nevaříte, je potřeba je jen spařit.
Po pár minutách je potřeba je scedit, pozor je to fakt horká záležitost, voda získá takový hodně čajový nádech a není k ničemu dobrá. Vylít do dřezu
Krátce povařené houby pak dáváme do sklenic, zdobíme mrkví a cibulkou. Není potřeba to moc mačkat, houby by měly být ve sklenici spíše na volno. Používáme tady trochu jiné skleničky než na zavařování masa do sklenic. Jsou menší, s jiým uzávěrem. Lepšším řekl bych. Maso je maso … 🙂
Následně pak zalijeme připraveným nálevem – ten necháme krátce přejít varem a lijeme ho horký přímo do naplněných sklenic
Houby pak zavařujeme – sterilujeme asi půl hodiny na 90-95 stupňů. Takhle pěkně to pak vypadá 🙂