Z posledního nákupu šunky v supermarketu jsem byl trochu rozpačitý. Na pultu krásně nasvícená vypadala moc pěkně, doma už to taková paráda nebyla. Barevné zářivky v oddělení řeznictví asi dělají svoje. Docela šok ale přišel ráno, když jsme šunku vyndali z lednice. Na talířku, na kterém byla v lednici přes noc, bylo asi půl centimetru vody, kterou šunka pustila. Už nebyla tak krásně soudržná, a barva už také nelákala. Za 159,- Kč bych od šunky označené jako výběrová čekal trochu víc. A tak jsme dostali nápad si jí udělat doma sami.
Pokud jednou ochutnáte domácí šunku, jinou už do pusy nedáte
Vepřovou kýtu jsme doma měli v mrazáku ještě z poslední zabijačky – pro toho, kdo nezabijí a maso kupuje vychází kilo kýty kolem 130,- a to je pořád levnější než šunka z obchodu. A tím vlastně výčet hlavních surovin končí. Protože šunka je z masa. Ne ze soji, ne z mouky, ne z druběžích kůží. Dál už potřebujete jen sůl a med. A to se doma vždycky najde. Na kilo masa potřebujete 12 gramů soli, dále pak totéž množství rychlosoli ( ale je možné je nahradit solí běžnou) , lžíci medu a asi dvě deci vody (podle potřeby) Vepřovou kýtu nakrájíme na kostičky asi 1-2cm velké . Část kýty si na hrubo nameleme, nebo nastoruháme nožem. Nahradí nám to pojivou spojku známou třeba z domácích klobás, kde je tvořena hovězím.
Vyrábíme domácí šunku krok za krokem
Nakrájenou kýtu osolíme a přidáme med . Pečlivě vše prohněteme, necháme asi 20 minut odstát a hnětení pak opakujeme, dokud maso nezačne poštět „šťávu“.
Podle potřeby přidáváme vodu tak, aby směs byla lepivá. Tady jsou ruce nenahraditelné, míchání nějakým kuchyňským strojem by jako rukama nebylo, a navíc by bylo další nádoby na mytí. Směs pak dáme na jeden den odpočinout do lednice.
Co na výrobu domácí šunky potřebujete je speciální nádoba – šunkovar. Nějak nemáme důvěru k plastům a tenkým plechům a tak jsme si pořídili tenhle šunkovar – vypadá sice dost neohrabaně a staře – ale to vůbec nevadí, řekl bych že nás přežije 🙂 Šunkovar jsme vyložili potravinářskou folií, aby šla šunka dobře z formy. Pak už jen silně stáhnout víko nádoby, a nechat ještě v lednici tak hodinu stát.
Celý šunkovar pak ponoříme do vody teplé 75 stupňů – ne více. Necháme tak asi hodinu a půl . Teplotu je potřeba pozorně sledovat – pokud bude příliš vysoká, vypadne nám jen kus dobře uvařeného vepřového masa – a my přeci děláme domácí šunku !
Pak je dobré celou nádobu rychle zchladit – třeba ve studené vodě, a pak nechat pomalu vychladnout. Teprve úplně chladnou šunku můžeme vyndat a ochutnat.
A tohle je výsledek – domácí šunka z masa , která chutná trochu jinak než ta kupovaná
Pozor – aby nedošlo ke zmatení pojmů. Zabijačková domácí šunka se dělá uzením z celé vepřové kýty, a udí se a dále suší – tady je postup a recept na domácí šunku. Šunka ze šunkovaru je dělaná z krájeného masa, je vždy bez kosti, a jedná se o uzenářský výrobek
Ty mas asi plny měch,na zadnem tepelnem zdroji (bez aut.regulace)neudrzis teplotu pod 80 stupnu.
Dobře se to dusí s přístrojem na souse-vide nebo v elektronickém zavařovacím hrnci. Tyto přístroje sami drží nastavenou teplotu i čas.
Děkuji
Jak udrzet teplotu po dobu jedne a pul hodiny na 75 stupnich?
Ty budes asi hlava pomazana. Za prve se k tomu pouziva teplomer a za druhe, my treba mame na varici regulovatelny vykon/zapinani okruhu v 10ti stupnich. Tak kdyz to nebudes palit na plny kotel, tak mozna i 75° bude.