Na trhu dnes existuje spousta možností, jak si udírnu buď pořídit jako komplet, nebo si dovybavit udírnu vlastní konstrukce. najdete celou řadu příslušenství, které používat nutně nemusíte, ale které vám může podstatně ulehčit a zjednodušit práci s uzením masa a dalších dobrot. Patří mezi ně například generátory kouře, vysoušeče jídla, elektrická topná tělesa, podstavce pro udírny a jejich obaly. V neposlední řadě pro zpracování hotového jídla oceníte i pomoc pojízdného stolku nebo masových drápů pro otáčení masa.
Generátor studeného kouře do udírny
Prvním typem příslušenství, které si dnes představíme a jednou z částí udírny, která je přesně na rozmezí povinných a volitelných prvků, je generátor kouře. Jak je možné, že může být povinný nebo volitelný? To záleží na tom, jaký typ udírny máte. Zatímco u elektrických udíren jde o jejich nedílnou součást, bez které byste si o uzení mohli nechat leda tak zdát, při použití klasické tradiční dřevěné nebo zděné udírny může být generátor kouře příjemným pomocníkem. Jeho funkce u elektrických udíren je jasná, k čemu ho ale použít u tradiční udírny, kterou jinak vždy rozpalujete pomocí dřeva? Při běžném uzení vám generátor kouře může usnadnit práci v tom, že nemusíte hlídat teplotu v udírně a nemusíte dokonce ani pravidelně přitápět. Generátor se o vše postará za vás. I delší uzení tak může proběhnout bez vaší asistence a vy se můžete věnovat jiným činnostem. Díky generátoru kouře, který spaluje udicí štěpky nebo brikety, se stává podstatně jednodušší a dosažitelnější především uzení studeným kouřem. Právě této techniky není u klasické udírny úplně snadné dosáhnout, ale k tomu vám může správně vybraný generátor kouře pomoci. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří upřednostňují uzení klasickým dřevem, můžete ho dál běžně používat a generátor kouře vytáhnout pouze tehdy, když chcete udit studeným kouřem. Při jeho použití dbejte vždy na to, abyste měli k dispozici palivo stejné značky, které je k němu určené. Některé typy generátorů mohou fungovat také bez samotného kouře, což využijete při sušení různých druhů masa nebo dalších potravin. Pozn. – použité foto z generátoru studeného koře Borniak
Mimo použití generátoru kouře můžete k sušení masa zvolit přímo vysoušeče jídla, které jsou určené vždy pro konkrétní typ udírny. Vysoušeč se připojuje místo generátoru kouře, pracuje na bázi ventilátoru a slouží k sušení dříve naloženého masa.
Elektrická spirála do udírny
Pokud ve své udírně nechcete topit klasickým dřevem, můžete místo klasického topeniště použít i elektrické topné těleso, které je nejčastěji k sehnání ve tvaru spirály. Ta je většinou opatřená termostatem pro jednoduché nastavení teploty a také miskou, na kterou rozprostřete piliny, které se pomocí spirály zapálí a pak postupně prohořívají. Při využití topné spirály je možné do spalovaných pilin přidat i vaše oblíbené bylinky. Díky tomu získá uzené maso originální chuť i vůni bylin. Při použití topného tělesa odpadá nutnost neustálého přitápění dřevem a kontrolování teploty jako při běžném uzení. Tím se celý proces uzení značně zjednoduší a nevyžaduje po vás tolik času, jako klasické uzení dřevem.
Pro snadnější manipulaci s udírnou vám může dobře posloužit podstavec pro přenosné udírny. Díky vyšší poloze se vám bude udírna snadněji obsluhovat. Některé podstavce jsou ve spodní části opatřené prostorem pro uskladnění dřeva, které tak máte hned po ruce nebo také postranním stolečkem, na který můžete rovnou odkládat hotové maso nebo jiné příslušenství, které potřebujete mít při uzení stále při sobě. Dalším příjemným pozitivem je i lepší vzhled udírny, která neleží přímo na zemi.
Obaly na elektrické udírny
Poslední položkou příslušenství určenému přímo k elektrickým udírnám, o které si něco řekneme, je obal na přenosné udírny. Každý výrobce přenosných udíren vyrábí obaly každému typu udírny na míru, nemusíte se tedy trápit s jeho výběrem. Obaly jsou většinou vyrobené z odolné PVC tkaniny a chrání udírnu před nepříznivými povětrnostními vlivy. Mohlo by se zdát, že udírna je dost odolná sama o sobě a obal není potřeba. Při větší investici do udírny ale pravděpodobně chcete, aby vám vydržela co nejdéle, a právě v takovém případě je pořízení ochranného obalu na vaši udírnu nutností.
Další kapitolou je příslušenství, které použijete při manipulaci se samotnými uzenými potravinami. Prvním z nich je praktický pojízdný stůl, který využijete především, pokud u udírny nemáte žádné odkládací místo pro hotové potraviny a další nádobí či nástroje, které pro práci u udírny často potřebujete. Pojízdný stůl se vám bude hodit nejen při samotném uzení. Hravě ho využijete i při jakémkoliv dalším venkovním stolování k přemístění nádobí nebo pohoštění pro vás nebo vaše hosty. Narazit můžete navíc na stůl skládací, který vám nebude zabírat prostor ani v časech, kdy ho delší dobu nevyužijete.
Zajímavou položkou na vašem seznamu, co vše pořídit k udírně, mohou být masové drápy. Takzvaně medvědí drápy využijete všude tam, kde se nechcete přímo dotýkat masa vlastníma rukama. Tedy v situacích, kdy je maso syrové, horké, příliš mastné nebo když se prostě nechcete zašpinit. Můžete s nimi pohodlně otáčet nebo přemisťovat velké kusy masa. Drápy jsou většinou vyráběné z odolného materiálu a lze je umývat v myčce nádobí. Mimo jiné se drápy dají použít také pro oblíbenou úpravu trhaného masa. A když narazíte na ty správné, pomohou vám i s otevřením pivní láhve.
Háky a hole do udírny
Další nedílnou součástí každé udírny je systém, na kterém samotné maso nebo další potraviny, udíte. Může jít o závěsné háky nebo síťku na uzení či o klasický rošt. Nejvíce využívaným a zřejmě také nejpraktičtějším typem umístění jídla pro uzení jsou závěsné háky v kombinaci s udírenskými holemi. Na háky můžete nabodnout větší kusy masa, můžete na ně zavěsit klobásy nebo síťky či punčochy se sýrem vhodným k uzení. Typů a velikostí udících háků a háčků je nespočet. Vybrat si můžete klasické nerezové háky ve tvaru písmena S s hrotem k nabodnutí nebo bez hrotu k zavěšení pomocí provázku. K dispozici jsou ale také třeba háky dvojité, které zabraňují protáčení masa, háky se třemi či čtyřmi hroty na zavěšení plošších kusů masa (například slaniny), speciální háky pro uzení ryb nebo háky dalších rozličných tvarů i velikostí. Vybírat je vždy potřeba podle toho, jaký druh a jak velké kusy masa, případně které další potraviny, budete udit. Dalším faktorem je také průměr udírenských holí, které ve své udírně máte.
Udírenské hole mohou být vyrobené ze dřeva, hliníku nebo z odolného nerezu. Jejich použití je možné i s vynecháním háků, kdy uzené klobásy nebo jiné potraviny na šňůrce přehodíte rovnou přes hole. Pro některé druhy potravin může být alternativou k hákům také síťka na uzení. Ta je vhodná při uzení menších kousků masa či sýrů, ale také k uzení zeleniny nebo ořechů. Výhody sítě jsou především v tom, že z křehkého masa při uzení nemůže nic odpadnout a zároveň se maso neznehodnotí jako při jeho propíchnutí klasickým hákem. Síťky k uzení se prodávají v „rukávu“, ze kterého odstřihnete přesně takovou část sítě, kterou zrovna potřebujete. Můžete ji tedy využít jednou pro uzení menšího kusu masa, jindy pro sýr a příště třeba na ořechy.
Kromě možností zavěšení masa a dalších potravin je možné udit také na roštu. Tuto možnost zvolte především v případě potravin, u kterých je větší riziko utrhnutí a spadnutí z háku. Stejně jako u uzenářských háčků, i roštů k uzení masa můžete sehnat nepřeberné množství typů. Od klasického rovného roštu s rovnoběžnými tyčkami, přes síťovaný rošt, který se hodí k uzení menších kusů masa, jako například jerky, které díky tomu nepropadávají dolů, až po vlnkový rošt, který je vhodný především pro uzení ryb všech druhů. Při výběru roštu mějte na paměti hlavně velikost a typ vaší udírny, podle kterých můžete vybrat ten nejlepší. K rovným roštům si můžete pořídit také nepřilnavou silikonovou podložku, která je určená zejména pro delší uzení a zabraňuje přichycení masa k roštu.