Střeva na jitrnice

Z domácího prasete se při zabijačce spotřebovalo opravdu prakticky všechno – a typickým příkladem jsou vepřová střeva.  Jejich použití se přímo nabízí – jako střeva na jitrnice je to asi nejčastější, ale nezapomínejte ani na klobásy (viz text Klobásy – recepty a domácí výroba ).  Vyplachování – praní střev ale patří na celé zabíjačce k jedné z nejméně oblíbených činností – zcela pochopitelně.  Zkušenost je taková, že čím dále více lidí střeva ze zabitého prasete nečistí a použije koupená, zasolená.

Použitá střev je mnohem jednodušší

Na jitrnice se střeva používají obvykle v kalibru (myšleno v průměru střeva) 34/36 mm v dlouhých, nedělených svazcích.  Jejich použití je mnohem jednodušší – nechají se namočené nejméně půl den ve studené vodě přímo ve svazku, před nabíjením je pak propláchneme ještě znovu vlažnou vodu od zbytků soli a pak narážíme. U jitrnic si střeva předem nakrájíme na požadovanou délku a zašpejlujeme z jedné strany ještě před plněním.

Kupovaná střívka se mohou zkazit

Ještě ke kupovaným střívkům – i když jsou zasolená, mohou se zkazit. Doporučujeme skladování v lednici chladu, neosvědčilo se nám znovuzasolení  již jednou otevřeného balení střev. Vzhledem k jejich nízké ceně se nevyplatí riskovat zkažení celé várky jitrnic nebo jelit ….

Takhle vypadají vepřové vnitřnosti – i střeva po vyvržení prasete. A musí se vyčistit – vyprat

Vypraná střva se musí velmi dobře nechat namočit, pár minut rozhodně nestačí, jinak se budou trhat

Tak vypadá srpávně připravené jitrnicové střívko

Vepřová střeva na jitrnice - čisté střevo

Střeva při výrobě klobás – nandavání střev na plničku klobás. Střívko musí být vlhké a pružné, jinak praskne

Nakrájená střívka na výrobu jitrnic a jelit

Vypraná vepřová střeva před použitím

Vepřová střeva na jitrnice

Více zde: https://www.zabijacky.cz/recepty-na-zabijacku/jitrnice/streva-na-jitrnice/

Napsat komentář