Pokud to s výrobou domácích klobás myslíme opravdu vážně, těžko se obejdeme bez plničky klobás. V malém množství sice můžeme plnit klobásy mlýnkem na maso s nástavcem, ale při větším počtu zpracovávané klobásové směsi se výrobní čas hrozně prodlužuje. Vhodné není ani plnění ručně, podobně jako u jitrnic. Je třeba myslet na to, že ruční cestou nedocílíme takového tlaku a směs do střívka správným způsobem nenatlačíme.
Plnička klobás je užitečný pomocník
Plnička klobás tento problém řeší elegantně a relativně levně. Na trhu jsou běžně k dostání různé typy plniček klobás – tzv. řeznických narážeček. Protože hovoříme o domácí zabijačce, nepředpokládáme u výroby klobás nějaké „průmyslové množství“ – a proto plnička klobás bude stačit jednoduchá ruční, obvykle mechanická. Její pohon je obvykle řešen přes pákový mechanismus nebo kliku, konstrukčně je velmi jednoduché, a zařízení je až na výměnné vložky prakticky nerozbitné a pořizuje se jednou za život:)
Samozřejmě, že plnička klobás nemusí zahálet celý rok ve skříni – klobásy můžeme dělat i mimo čas zabijačky z koupeného masa. Obvykle po první fázi experimentování každý domácí řezník používá jeden až dva postupy a recepty na domácí klobásy. Zd eje tomu podbně jako u jitrnic, jedná se o relativně konzervativní záležitost, a recept na domácí klobásy se obvykle předává z otce na syna. Podobně jako plničky klobás, které dnes vypadají starodávně, ale stále plní při výrobě klobás nezastupitelnou funkci