Sice jsem zastáncem rychlých receptů, ale i na mě přijde někdy chvíle, kdy zatoužím v kuchyni strávit o trochu víc času a udělat si opravdu poctivé české jídlo a to se vším všudy. U nás v rodině je takovým ,,svátečním“ jídlem knedlo-vepřo-zelo, které já dělám tak trochu netradičně s karlovarským knedlíkem. Ve výpečkách jsem si celkem jistá, vím, že s nimi nikoho neurazím a většinou si všichni velmi pochutnají, a tak jsou pro mě jasná volba na rodinné obědy a podobně. Děláme více způsobů – ten jednodušší je tento – viz text Výpečky z vepřového masa .Jen to píšu a hned si vzpomenu na tu dokonalou chuť vepřového masa se správně ochuceným zelím. Domácí knedlík je takovou třešničkou na dortu.
Výpečky – sázka na tučné maso
Tak pojďme se dát do příprav. Kdybych toto jídlo dělala s klasickým kynutým knedlíkem, začala bych samozřejmě s přípravou knedlíku, protože samotné kynutí zabere dost času, ale karlovarský knedlík tolik času nezabere, a tak prvním krokem bude příprava masa. Obyčejně kombinuju libovou kýtu s prorostlým bůčkem, ale tentokrát mi z návštěvy restaurace zbyla grilovaná žebra, tak jsem místo bůčku použila ty. Pokud maso koupíte vcelku, tak ho nakrájejte na větší kostky. Rozpalte si pánev a dejte na ní smažit na proužky nakrájenou slaninu. Ve chvíli, kdy už začíná být slanina křupavá, přidejte do pánve kousky kýty společně s bůčkem (v mém případě tentokrát s pečenýma žebrama).
Parkrát promíchejte, aby se maso zatáhlo a vyndejte si pekáč, ve kterém budete maso péct. Když maso přendáte do pekáče, tak ho opepřete a osolte, ovšem myslete na to, že slanina je sama o sobě docela slaná, tak ať celkově tu masovou směs nepřesolíte. Poté přidejte nakrájenou cibuli a česnek a všechno pořádně promíchejte, ať se vám chutě správně prolnou. Takto připravené maso podlejte trochou vody a vložte do vyhřáté trouby. Je samozřejmě lepší mít troubu zapnutou na míň stupňů a delší dobu péct, ať se vám pak maso pěkně rozpadá, ale chápu, že někdy na to úplně nemusí být čas. Poté ovšem neočekávejte tak dokonalý konečný výsledek.
K výpečkům knedlík
Maso se vám peče v troubě a stačí, když ho chvílema zkontrolujete, jestli se vám nepálí, mezitím si klidně můžete dělat další potřebný věci jako třeba knedlík. Ten si připravíme ideálně ze starších housek či rohlíků. Pokud máte pečivo čerstvý, nechte ho nějakou dobu venku, ať vám trošku ztvrdne – líp se s ním pak pracuje. Pečivo nakrájejte na kostičky, záleží na vás, jak velké kostky zvolíte. Já osobně upřednostňuju o něco větší než centimetrové. Nakrájené pečivo dejte do mísy. Nyní si rozdělte vejce na žloutky a bílky. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh a žloutky rozšlehejte a smíchejte s moukou a nakrájenou čerstvou petrželkou, směs se vám určitě bude zdát dost tuhá, proto do ní ještě přilijte mléko, to tam nesmí chybět a podle chuti osolte. Teď nalijte do mísy s nakrájeným pečivem, přidejte vyšlehaný sníh a opatrně všechno promíchejte. Směs nesmí být moc řídká, ale musí držet u sebe. Teď zbývá jen zabalit do potravinové folie a uvařit ve vroucí vodě. Dávejte pozor, ať máte folii párkrát propíchnutou nožem či vidličkou. Knedlík se podle velikosti vaří kolem dvaceti minut.
Vepřové? Ideálně také se zelím!
Poslední částí tohoto jídla je zelí, někdo třeba dává přednost špenátu – to je na vás, důležité je, abyste si to uvařili hlavně podle vaší chuti. U nás rozhodně nedáme dopustit na dobré zelí. Příprava zelí se může zdát jednoduchá, ale není nic těžšího než se připraveným zelím zavděčit co největšímu počtu lidí. Co si budeme povídat, jeden má radši kyselejší, další upřednostňuje sladší. To bychom se nikam nedostali, já volím zlatou střední cestu. Dost často záleží na mojí momentální náladě a podle toho si vyberu buď již kysané zelí nebo klasickou čerstvou hlávku. Tentokrát jsem sáhla po kysaným zelí. Přípravu zelí začínám sádlem, které rozpustím v hrnci a pak do něj přidám nakrájenou cibuli. Když cibule zesklovatí , přidám do ní asi dvě lžíce medu a nechám rozpustit, poté už přichází ten správný čas na přidání zelí. Pokud používáte zelí kysaný, určitě ho před tím propláchněte vodou. Přisypejte trošku kmínu, ochuťte solí a pepřem a nechte dělat společně pod poklicí. Někdo zelí zahušťuje, někdo ne, já ho mám radši nezahuštěné. Když se vám zdá, že v sobě má hodně vody, tak ji podle mýho názoru stačí nechat vyvařit. Zelí je uvařené a máte hotovo.
Teď už stačí jen nakrájet uvařený knedlík, přidat k němu na talíř zelí a vše přelít masem a jeho dokonalou šťávičkou. Nyní už jen užívejte tu vynikající chuť všech částí v jednom soustu!
Co budete potřebovat na recept na vepřové výpečky:
- 500g vepřové kýty
- 300g vepřového bůčku
- 100g slaniny
- 3 stroužky česneku
- 2 střední cibule
- sůl, pepř
Karlovarský knedlík
- 6-8 rohlíků (housek)
- 5 vajec
- 200ml mléka
- 250g hrubé mouky
- svazek petrželky
- sůl, (muškátový oříšek nebo květ na dochucení)
Zelí k vepřovým výpečkům
- 2 střední cibule
- 1 sáček kysaného zelí (1 menší hlávka)
- 2 lžíce medu
- kmín
- sůl, pepř