Roštěná? Tohle jedno slovo mi stačí k tomu, abych si představila lahodný plátek hovězího. To dokonalé maso, které se na talíři téměř rozpadá. Stačí jen zakrojit. Ve chvíli, kdy ho ochutnám, tak se úplně rozplývá na jazyku. Tak co, chuť na tuhle lahůdku už jsem vám vytvořila? Ovšem teď přichází ta podstatná část… Stejně dobré roštěnky můžete uvařit i z vepřovýho masa. Dokonce vepřový má jednu zásadní výhodu – je rychleji hotové. To znamená, že nemusíte s roštěnkama čekat na víkendové obědové menu. Kdo někdy v hrnci dusil sto let starou krávu, jistě výhody roštěné z vepřového masa ocení 🙂 Tak už se pojďme pustit do přípravy.
Suroviny na vepřovou z roštěného masa
- půl kila vykoštěných vepřových kotlet
- hrst hub, mohou být i sušené
- 3 velké cibule
- horcice na potřeni
- sůl,pepř a sádlo
Základem každé dobré roštěné je kvalitní maso. Co si budeme povídat, nejlepší by bylo uzmout kousek masa, když zrovna soused dělá zabíjačku, ale moc lidem se to zřejmě nepodaří, a tak rychle pospíchejte do nejbližšího řeznictví a řekněte si o pořádný kus šťavnatý kotlety, ideálně bez kosti. Když kotletu máte, je načase začít s její úpravou. Jako první si ji lehce rozklepejte. Masu stačí opravdu málo, a tak klepejte opatrně, ať z něj nevytvoříte průhledný kus hadru. Poté si rozložte plátky před sebe a jen tak lehce je osolte. Pak následuje ten důležitý krok, kdy jen tak trochu potřete maso hořčicí. To, jaký zvolíte druh hořčice, je v podstatě na vás, já třeba dávám přednost dijonské pro její výraznou chuť, která se právě k masu výborně hodí. Pokud máte maso natřené z obou stran, je načase si rozpálit pánev a v ní si nechat rozehřát kousek sádla. Plátek je potřeba opéct z obou stran. Hlavně musíte dávat pozor na to, aby bylo maso správně zatažené, protože rozhodně nikdo nechce, aby se při pečení ztratila veškerá šťáva. Takto připravené maso následně patří buď do hlubší pánve nebo do pekáče.
Maso odpočívá, teď cibule a houby
Tak maso jsme si na chvíli odložili a teď přichází čas na cibuli a houby. Cibule je pro tento pokrm rozhodně stejně podstatnou částí jako maso, houby jsou spíš takovou nadstandartní ingrediencí. Někdo je do roštěnek používá, někdo ne, asi dost záleží na vaší chuti, ale já si roštěnky bez hub nedokážu představit, podle mě tam tyhle plody lesa zkrátka patří. Pokud sdílíte stejný názor, tak si houby před tím radši uvařte, jestli máte sušený. Stačí jim jen asi patnáct minut. V případě, že máte možnost čerstvých hub, tak ty vařit nemusíte. Cibuli do roštěnek si nakrájejte na půlkolečka a vhoďte na rozpálenou pánev, klidně zrovna na tu, která vám zůstala ještě neumytá od masa, jen na ní přihoďte ještě kousek sádla a smažte cibuli, dokud není krásně nahnědlá. Ve chvíli, kdy září nahnědlou barvou, tak sundejte pánev z ohně, ať se vám cibule nezačne pálit. To by pak zhořkla a moc užitku by v jídle neudělala. Posypejte cibulí maso, popřípadě přidejte k masu ještě ty houby a je to. Nyní už zbývá pouze zalít vodou a dát maso honem do trouby. Jestli radši chcete dělat roštěnky na sporáku, na pánvi, tak přikryjte pánev poklicí a nechte dodělávat na slabém plameni. Je lepší průběžně váš výtvor kontrolovat, aby se vám nevyvařila voda. Stát by se to nemělo, ale jistota je jistota, a je lepší se dvakrát podívat, než potom plakat nad spálenou večeří.
Jsme v cíli, roštěnky jsou měkké, a tak je čas na vytahnutí z trouby a servírování. Popravdě řečeno si k nim nedokážu představit jinou přílohu než rýži. A taková rýže uvařená s cibulí, je k tomuhle masu naprostá delikatesa. Tak co, rozplývají se vám na jazyku?
Takhle vypadá výchozí surovina na vepřové roštěnky – řezník začišťuje celý kus vepřového masa. Takhel vypadají kotlety před očištěním a naporcováním