Opracované, dobře vychlazené díly masa posypáváme solí, kterou rovnoměrně roztíráme. Následně maso vkládáme nejlépe do čistých kameninových nádob, ale můžeme využít i jiné materiály. Dno nádoby posypeme tenkou vrstvou soli. Jednotlivé kusy masa ukládáme vedle sebe, aby v nádobě byl minimální prostor.
Celková dávka soli má být 0,3 kg na 10 kg masa, maso po určité době uvolní vodu, která částečně, nebo úplně zaplní samotnou nádobu s masem.
Druhý den po nasolení
Zbývající volný prostor zalijeme lakem připraveným v poměru 10l vody na 1,5 kg soli. Lák převaříme, necháme vychladnout v chladničce a zalijeme maso tak, aby všechny jeho části zůstali ponořeny. Nádoby uzavřeme víkem, a zatížíme. Podle velikosti kusů masa trvá nasolení 1-5 týdnů.
Po 2 týdnech maso překládáme, maso vespod umístíme nahoru a opačně. Důležitá je kontrola laku- zdravý lák je bezbarvý až mírně narůžovělý, vždy čirý. Špatný lak je kalný, zbarvený a jeho maso páchne. Pokud zjistíme známky kažení láku, okamžitě jej vyměníme za nový. Dobře nasolené maso vydrží v chladu 3-6 měsíců