Tento druh masa najdeme u páteře prasete, jedná se o sval vedoucí od krkovice až k bederní části čuníka. U nás je jedním z nejvyhledávanějších druhů vepřového masa – jako vepřové kotlety se označuje část pečeně nasekaná na plátky , obvykle společně s kostí, ale i bez kosti.
V kuchyni se používají vepřové kotlety velice často – jak na pečení, tak smažení nebo dušení., V poslední době také čím dál oblíbenější je grilování. Označována je také někdy jako vepřová pečeně, s kostí nebo bez kosti. V její blízkosti se nachází asi nevyhlášení maso celého prasete – vepřová panenka.
Kotleta? Trochu fádní…
Někteří tento druh masa označují jako chuťově fádní. Bývá to ale způsobeno spíše technologickou úpravou samotného masa – odkrájením přebytečného tuku kolem, často i vykoštěním. Svůj díl nese i jateční hmotnost prasat – v posledních letech bežná kolem 100-120 kilo , kde je tuku minimum.
Dané je to i druhy vepřů ze současných chovů. Vyjímkou a blýskáním na lepší časy je čím dál více chované přeštické prase, které svalového tuku obsahuje více a tak je i vepřová kotleta chuťově zajímavá.
Její použití v kuchyni je klasickou záležistostí a patří k nejžádanějším druhům vepžového masa na pultech každého řeznictví.