Vpichem nože se přeruší krevní oběh a zvíře tak usmrtíme. Správným vykrvením získáme maso s malým zbytkem krve, což přispívá k celkové kvalitě masa. Zachycená krev je pak výbornou surovinou k přípravě zabijačkových pochoutek. Základním předpokladem k získání co největšího množství krve a rychlému usmrcení prasete je provedení vpichu okamžitě po omráčení a správné vedení vpichu. Doba mezi omráčením prasete a vpichem by neměla být kratší jak 20 vteřin. Při delší prodlevě není vykrvení dokonalé, a může dojít ke krvácení do vnitřních orgánů, což má vliv na jejich kvalitu i kvalitu vepřového masa.
Krev okamžitě mícháme, aby se nesrazila
Při vlastním vykrvování postupujeme obvykle tak, že si pomocník klekne položenému praseti do slabiny zadní nohy, řezník si na něj rovněž klekne a po zdvihnutí levé nohy prasete provede vpich v krční krajině, a přeruší tak praseti tepny. Vytékající krev zachycujeme do velké misky, odkud ji sléváme do kbelíku a okamžitě mícháme, aby se nesrazila.
Přestává li krev vytékat, zdviháme a spouštíme levou nohu prasete a pumpujeme, abychom získali co největší množství krve. Samotnou prasečí krev mícháme c chladném prostředí tak dlouho, dokud se nevysrážejí jemná vlákna fibrinu – žilky. Míchání pak ukončíme, krev přes sítko přecedíme a uložíme v chladu. Nejlépe je míchat krev holou rukou